


Det var AB's anden tur til Nordjylland på otte dage, da Vendsyssel ventede i Hjørring i Betinia Ligaen søndag.
Her skulle Gladsaxe-klubben forsøge at få en første sejr på kontoen efter to uafgjorte og et enkelt nederlag i sæsonens tre første opgør.
Det skulle blive en god dag på kontoret for de grønklædte.
AB gjorde det til 1-0 efter 17 minutters spil, da en god omstilling havnede for fødderne af Milan Silva Rasmussen efter forarbejde fra lynhurtige O’Vonte Mullings.
Målet vakte stor jubel hos de knap 10 medrejsende AB-fans, der havde taget turen til Hjørring.
Artiklen fortsætter efter billedet

Gladsaxe-holdet var flyvende, og otte minutter senere kunne Noah Engell fordoble føringen med et flot frispark fra kanten af feltet til 2-0.
Herfra stod der AB på det hele, og Vendsyssel blev særligt straffet i omstillingerne.
En halv time var der spillet, da Mullings på ny var farlig fra højreflanken og fuldendte et kontraangreb med en tværaflevering, som havnede for fødderne af Casper Grening, der prikkede kuglen i mål.
Efter pausen var der roligt på målfronten, og AB kunne varme sig på en 3-0-sejr under turen hjem fra det nordjyske.

Vendsyssel FF
AB
Betinia Liga




































