Der venter masser af spændende fodboldkampe denne mandag, og mens der er masser af fokus på guldkampen i Superligaen, så skal SønderjyskE og AaB afgøre, hvem der ender på syvendepladsen og får en plads i Europa Playoff-kampen mod AGF på fredag.
SønderjyskE og AaB mødes klokken 14.00 i Haderslev, og inden da vil SønderjyskE hylde klubbens tidligere kaptajn Johan Absalonsen, som ikke fik forlænget sin aftale og forlod klubben i vinter, inden han efterfølgende stoppede karrieren efter 200 kampe for klubben.
Det oplyser SønderjyskE i forbindelse med offentliggørelsen af truppen til kampen mod AaB, hvor det fremgår, at Rasmus Vinderslev er tilbage efter at have siddet ude med coronavirus.
Han erstatter den blot 16-årige Julius Beck, som har vist sig frem i de seneste tre superligarunder.
SønderjyskEs trup til kampen:
Lawrence Thomas
Stefan Gartenmann
Emil Holm
Marc Dal Hende
Philipp Schmiedl
Julius Eskesen
Anders K. Jacobsen
Bård Finne
Pierre Kanstrup
Peter Christiansen
Jeppe Simonsen
Emil Frederiksen
Rasmus Vinderslev
Haji Wright
Patrick Banggaard
Nicolai Flø
Victor Mpindi
Rilwan Hassan
Mads Albæk

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Sønderjyske
3F Superliga
































