2026-07-01 06:50:26

AGF langer ud efter FCM: Lovbrud og svinestreg med Tobias Bech

AGF-lejren har ikke glemt Tobias Bech-sagaen fra i vinter. I Viaplay-programmet ’Mirakelmagerne - AGF's guld indefra’ langer AGF-direktør Jacob Nielsen kraftigt ud efter FC Midtjylland.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 4. jul

FCM

vs

SIF

Et transferdrama udspillede sig i vinter.

Kort før transfervinduets lukning forsøgte FC Midtjylland at hente Tobias Bech i AGF. Ulvene jagtede offensivspilleren hos guldrivalerne fra AGF, der angiveligt takkede nej til et bud på omkring 37,5 millioner kroner.

Efterfølgende var der også historier om, at Tobias Bech selv havde sagt ja til et skifte. Noget, som spillerens agent efterfølgende afviste over for Bold.

- Hverken Tobias eller jeg har sagt ja til noget som helst. 

- Vi har sammen med AGF haft en klar plan om at fortsætte succesen sammen frem til sommeren 2026, og den er der ikke blevet ændret på - heller ikke i det seneste transfervindue.

- Tobias elsker at være i AGF, og det gør ham både irriteret og ked af det at skulle læse det, som står beskrevet i Tipsbladet, udtalte Brian Steen Nielsen tilbage i februar. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -AGF langer ud efter FCM: Lovbrud og svinestreg med Tobias Bech
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Transfersagaen tiltrak sig naturligvis stor opmærksomhed, og det er ikke noget, som de har glemt i AGF-lejren.

I Viaplay-programmet ’Mirakelmagerne - AGF's guld indefra’ langer administrerende direktør, Jacob Nielsen, ud efter ulvene.

- Nu er sæsonen ovre. Men det er jo en svinestreg. Det er jo lovbrud, fordi man kontakter ikke bare hinandens spillere. Det står i reglerne. Det gør man ikke.

- Så CV lukkede den ret hurtigt ned. Det var vi alle sammen enige om. Men også i forhold til spilleren. Det var det, det handlede om. At komme ind i hovedet på spilleren.

- Så der i ligger svinestregen. Det er ikke, at man ikke må handle med hinanden, siger han i programmet.

Fodbolddirektør Carsten V. Jensen siger yderligere, at FCM rakte ud meget sent i vinduet, og at det aldrig var noget, som AGF, der som bekendt vandt guld, overvejede.

Viaplay har også været i kontakt med FCM, som 'muligvis vender tilbage i løbet af onsdagen'.

I videoen i artiklen kan du se et lille udklip fra programmet.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Norge drømmer videre - Mbappé knuser Sverige

Hattrick | Afsnit 129

Erling Haaland sendte Norge i ottendedelsfinalen, hvor selveste Brasilien nu venter. Vi ser på den norske eufori og de stærke reaktioner fra både Haaland og Ståle Solbakken.

Læs mere
-8:16

Superliga - Holdet E26

Gør sæsonen sjovere med Super Manager

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 4. jul

FCM

vs

SIF

Annonce

66 kommentarer

Se kommentarer
Annonce