




David Nielsen og hans AGF-mandskab skulle søndag aften en tur til Odense, hvor de skulle forsøge at spille sig videre i næste fase af Superligaens Europa-playoff.
Aarhusianerne vandt det første opgør med 3-2 på hjemmebane, men søndag måtte de undvære både Kasper Junker og Tobias Sana til kampen.
De hvidklædte gæster fik en fremragende start på kampen, for der var bare spillet syv minutter, da de kom foran. Casper Højer Nielsen sendte et hjørnespark ind i feltet og Jens Stage kom til bolden og headede den i mål.
Jens Jakob Thomasen var tæt på at bringe balance i regnskabet for OB, da han hamrede et forsøg på overliggeren, men AGF kunne gå til pause med en snæver føring.
Den førung udbyggede Bror Blume i anden halvleg. AGF'erne kombinerede sig godt op ad banen og til sidst lagde Martin Pusic bolden af til Blume, der fra kanten af feltet trykkede af. Han fik holdt bolden godt nede og den strøg i nettet uden for Sten Grytebusts rækkevidde.
I den anden ende fik OB tilkendt et straffespark og det omsatte Nicklas Helenius til mål, så der kom lidt håb tilbage i de stribede.
OB tog initiativet i kampen efter reduceringen, men kæmpede med for alvor at blive farlige. De truede på dødbolde, men AGF'erne forsvarede sig godt.
Martin Pusic var tæt på at lukke og slukke, men angriberens forsøg blev sendt forbi mål.
I kampens slutfase fik Anders K. Jacobsen reduceret. Han fik en bold i dybden og fik på en god førsteberøring trukket bolden forbi Jovanovic, hvorefter han scorede til 2-2.
OB'erne satsede i slutfasen, men i stedet blev det AGF, der afgjorde tingene. Jakob Ankersen blev sendt afsted og han afsluttede køligt til slutresultatet 3-2 til gæsterne.
AGF er dermed videre med 6-4 samlet og skal møde SønderjyskE i næste fase af playoff-kampene.


AGF
OB
3F Superliga
































