La Liga -Akrobatiske Berenguer på tavlen i Athletic-sejr
Foto: Vincent West/Reuters/Ritzau Scanpix
2022-04-03 16:13:21
Foto: Vincent West/Reuters/Ritzau Scanpix

Akrobatiske Berenguer på tavlen i Athletic-sejr

Athletic Club sikrede sig søndag tre point mod Elche i La Liga med en 2-1-sejr, hvor Alex Berenguer scorede et flot mål med en akrobatisk flugter.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 30. runde

FT

BIL

2 - 1

ELC

32'
10
Alex Berenguer
Mål
86'
20
Asier Villalibre
Mål
90'
21
Josan
Mål

Athletic Club skulle søndag i aktion hjemme på Estadio San Mames i Bilbao, da Elche kom på besøg.

Her skulle værterne fra Athletic forsøge at komme tilbage på vinderkurs, efter de i de seneste to kampe blot havde fået et enkelt point. 

De formåede dog også at få skabt flere store chancer, men Edgar Badia var Athletics onde ånd, da han gang på gang stod i vejen for Athletics offensiv nede i Elche-målet.

Det fandt Inaki Williams blandt andet ud af, da han efter 15 minutter fik sendt et godt skud afsted, men Badia var flyvende, som generelt var billedet på første halvleg.

Alting har dog en ende, og det havde det også for Badia, da Alex Berenguer stemplede ind i opgøret efter en lille halv time.

Kort tid forinden havde han faktisk fået annulleret et mål for offside, men Berenguer fik i den grad sin hævn. 

Yuri Berchiche smed nemlig et indlæg i feltet, som Berenguer på akrobatisk vis flugtede ind i netmaskerne. Sikke et mål for Athletic Club-spilleren, som sendte værterne til pause med en føring på 1-0.

Elche skulle så på jagt efter en udligning og et vigtig point i anden halvleg, men de havde svært ved at få skabt de store muligheder, og dermed var det igen værterne, som kunne juble.

Fire minutter før tid udbyggede Asier Villalibre nemlig føringen og gjorde det til 2-0 til Athletic. Her formåede han at komme forbi en Elche-spiller i feltet, hvor han fra en spids vinkel sparkede bolden i nettet.

Kampen endte dog 2-1 til Athletic Club, da Elche i overtiden reducerede ved Josan, men målet kom alt for sent for gæsterne, og dermed var der værterne, som løb med sejren.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 30. runde

FT

BIL

2 - 1

ELC

32'
10
Alex Berenguer
Mål
86'
20
Asier Villalibre
Mål
90'
21
Josan
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce