2021-10-08 10:45:44

Alan Shearer: Det giver lidt håb og begejstring

Den gamle Newcastle-legende, Alan Shearer, mener, at overtagelsen af hans tidligere klub giver en smule håb til Newcastles fans, som han mener, at de har fortjent.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Newcastle fik torsdag aften nye ejere, da klubbens hidtidige ejer, Mike Ashley, blev købt ud af det saudiarabiske konsortium PIF.

Ovenpå overtagelsen af de nye ejere er der udsigter til nye tider i det nordengelske for Newcastle, og det får deres tidligere topangriber Alan Shearer til at ytre sig i positive vendinger om klubbens forestående muligheder.

- Drømmen er, at vi har en ejer, der vil prøve at give os en lille smule håb. Der er den her antagelse om Newcastle-fans, at de er krævende og forlanger for meget, siger Shearer.

- Det er de ikke, de vil bare have en lille smule håb og spænding. De vil vide, at de går ind til en sæson for at prøve – ikke bare prøve på at overleve, men prøve på at opnå, hvad deres fodboldklub kan være.

- Det er der ingen skade i, og jeg forstår virkelig vores begejstring af det, forklarer Shearer.

Newcastle har i de senere år været en hårdtprøvet fodboldklub i forhold til tidligere tiders styrke og en fortsat stor fanbase.

Artiklen fortsætter efter billedet

Newcastle -Alan Shearer: Det giver lidt håb og begejstring
Foto: Nigel Roddis/Reuters/Ritzau Scanpix

I år ligger klubben efter syv spillerunder næstsidst i tabellen med blot tre point, og selvom de har overlevet i Premier League en del år efterhånden, er det som regel overlevelse, der har været målet i de senere år, hvilket Shearer mener har været for tungt for fansene.

- Alt hvad vi har gjort er at følge med og overleve i 14 år. Vi har ikke haft nogle reelle ambitioner andet end at overleve, cup-turneringer har være ikke-eksisterende for Newcastle.

Nogle vil med overtagelsen påpege, at det ikke er en helt samvittighedsfuld ejer, Newcastle får ind, og det prøver Shearer heller ikke at snakke uden om.

- Det skal ikke fejes ind under gulvtæppet, vi bliver nødt til at tale om det. Du kan ikke ignorere det, men saudierne er allerede massivt investeret i det her land og markant til stede i andre sportsgrene.

- Vores regering er massivt investeret med saudierne, så jeg synes, at det er et stort problem. Men jeg synes, vi er nødt til at understrege med Newcastle-fans, at det her ikke er deres skyld, de får ikke en stemme i forhold til, hvem der kører deres fodboldklub.

Hvad end man tænker om opkøbet af Newcastle, er det i hvert fald en realitet siden torsdag aften, hvilket må siges rent sportsligt at give klubben nogle helt andre økonomiske perspektiver fremadrettet.

Og det glæder Premier Leagues alle tiders topscorer, Alan Shearer, sig en smule over på sine egne og Newcastles vegne.

Annonce

37 kommentarer

Se kommentarer
Annonce