


Der gik ikke mange minutter fra slutfløjtet på Vanløse Idrætspark, til Skovshoveds spillere stod med kolde øl i hænderne.
For selv om pokaleventyret sluttede med et 0-3-nederlag til FC København, skulle resultatet sætte en dæmper på stemningen.
Tværtimod var der lagt i støbeskeen til en våd aften med forhåndsbestilling af et særdeles festligt indspark for at fejre den store oplevelse i Betano Pokalen.
Det fortæller midtbanespilleren Anders Børkop til Bold.
- Vi skal helt sikkert fejre det.
- Vi skal først op i loungen og have nogle øl, og så ved jeg, at der kommer en partybus, som kører os ind mod byen, siger Børkop, der blev skiftet ind til de sidste 20 minutter af pokalkampen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Spillernes fest
Skovshoveds cheftræner Peter Gustavsen nød også en kold pilsner efter slutfløjt, men han havde ingen planer om at hoppe med på partybussen.
- Det er spillernes fest. Jeg skal med op at spise og runde af, siger han til Bold og fortsætter.
- Jeg har hørt, at spillerne har bestilt en partybus. Jeg tror, de skal ind til byen og hygge sig lidt.
- Kampen har fyldt meget på det seneste, så det er fint, vi nyder det nu, men vi skal være klar igen lørdag. Jeg håber, at vi kan finde det samme fokus, siger cheftræneren.
Skovshoveds klare ambition er at sikre en billet til oprykningsspillet i Danmarksserien, og holdet topper aktuelt pulje 1.
Lørdag tager Gustavsens tropper imod Frederikssund klokken 13.00.

FC København
Skovshoved
Betano Pokalen


























