Ruben Amorim er fortid i Manchester United.
Det bekræftede den engelske storklub mandag eftermiddag i kølvandet på søndagens 1-1-opgør mod Leeds.
Ruben Amorim nåede dermed at stå i spidsen for Manchester United i 63 kampe, hvor han ender med sejsprocent på 36,92.
Det er den laveste i klubben blandt de trænere, der har overtaget posten efter Sir Alex Ferguson, som forlod klubben i 2013.
Du kan se sejrsprocenten for alle trænere siden Sir Alex Ferguson herunder.
Artiklen fortsætter efter billedet

Sejrsprocent
58,33 procent Jose Mourinho
54,69 procent Erik Ten Hag
54,17 procent Ole Gunnar Solskjær
52,94 procent David Moyes
52,43 procent Louis Van Gaal
36,92 procent Ruben Amorim
Kilde: Daily Mail
Ruben Amorim overtog jobbet den forgangne sæson i oktober 2024 fra Erik ten Hag. Manchester United sluttede på 15.-pladsen med 42 point.
Det var, ifølge BBC, klubbens laveste pointhøst siden sæsonen 1973/74, hvor det resulterede i en nedrykning fra den bedste engelske række.

Dansk oprejsning i Europa
Hattrick | Afsnit 164Efter en jammerlig første uge for de danske hold i Europa, slog AGF, FCK og FCN tilbage i denne uge, mens FCM skuffede på ny. Vi ser nærmere på koefficientregnskabet.
Læs mereGør Premier League endnu sjovere!
Tror du, du har styr på stjerner, start 11'ere og styrkeforhold i Premier League? I Premier Manager sammensætter du dit eget managerhold, dyster mod venner og får noget på spil i hver eneste kamp – også de kedelige, du normalt bare har kørende i baggrunden.
Vælg dine spillere, ram plet og vind håneretten over venner og kollegaer i Premier Manager. Spillet starter 16. januar 2026 – sæt dit gratis hold i dag.
Med Bold+ får du eksperttips til hver runde fra Andreas Vidførle og Klubhuset.

Manchester United
Premier League



























