Jupiler Pro League -Anderlecht-chef: Sanneh blev for at få høj løn
2020-10-07 22:07:02
Foto: Anderlecht

Anderlecht-chef: Sanneh blev for at få høj løn

Anderlechts sportsdirektør Peter Verbeke mener, at Bubacarr Sanneh er blevet i klubben, da han ikke ville væk fra sin høje løn.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

I 2018 skiftede forsvarsspilleren Bubacarr Sanneh fra FC Midtjylland til den belgiske klub Anderlecht.

Anderlechts sportsdirektør, Peter Verbeke, vil gerne af med Sanneh, der ikke har slået i gennem i klubben. Verbeke fortæller, at Sanneh er blevet i klubben i dette transfervindue, fordi det er økonomisk attraktivt for ham at blive.

- Sanneh ville ikke væk, fordi han er så godt betalt. Og det koster også penge at ophæve hans kontrakt, siger Verbeke til Het Nieuwsblad og fortsætter: 

- Vi må prøve at leve med uligheden i omklædningsrummet, men vi vil aldrig give så høje lønninger længere. Agenter kommer forgæves, hvis de tror, de kan komme her og lave store penge.

25-årige Sanneh har blot spillet 19 kampe for Anderlecht på to år, og hans tid i klubben har været præget af lejeophold. Han har kontrakt i Anderlecht frem til 2023.

Annonce

17 kommentarer

Se kommentarer
Annonce