Andy Robertson er fortid i Liverpool, og derfor har cheftræner, Andoni Iraola, brugt noget af sin tid på at finde frem til, hvem der skal være ny viceanfører.
Her er valget faldet på målmand Alisson Becker, mens Iraola på et pressemøde også fortæller, hvem der er en del af anførergruppen.
- Anførerne vil være Virgil van Dijk, Alisson, Joe Gomez og Dominik Szoboszlai.
- Men jeg har fortalt Alisson, at han ikke vil bære anførerbindet. På grund af nogle nye regler, så er der nogle ulemper, hvis målmanden har bindet.
- Hvis der eksempelvis sker noget i modsatte del af banen, så skal målmanden derop for at snakke med dommeren, siger Iraola ifølge Liverpools hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

Liverpool indleder Premier League-sæsonen søndag mod Newcastle.
Virgil van Dijk har været anfører i klubben, siden Jordan Henderson forlod Liverpool i 2023.

Kan AGF levere nyt mirakel?
Hattrick | Afsnit 3Vi starter dagens Hattrick med et opkald til Lissabon, hvor Bolds udsendte i Portugal kommer med en beretning fra AGF's 1-3-nederlag til Benfica i Europa League-kvalifikationen.
Læs mere
Gør Premier League endnu sjovere
Har du styr på Premier Leagues stjerner, startopstillinger og overraskelser?
I Premier Manager sammensætter du dit eget managerhold, konkurrerer mod venner og kollegaer – og får noget på spil i hver eneste kamp.
Sæt dit hold i dag og kæmp om håneretten, når spillet starter 21. august 2026.

Liverpool
Premier League





























