2024-01-04 14:23:49

Arajuuri var med til det sidste: Syvdobbelte finske mestre konkurs

Få dage efter, at den tidligere Brøndby-stopper Paulus Arajuuri satte støvlerne på hylden, melder hans sidste arbejdsgiver HIFK Helsinki, at klubben går konkurs.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

En stor finsk klub har kastet håndklædet i ringen.

HIFK Helsinki fra Finlands næstbedste fodboldrække har netop erklæret sig konkurs. Det skriver den syvdobbelte finske mesterklub på sin hjemmeside.

Indtil for ganske nyligt spillede den tidligere Brøndby-forsvarer Paulus Arajuuri i klubben, som senest vandt et mesterskab i 1961, inden han ved årsskiftet stoppede sin aktive karriere. Noget han havde meldt ud omkring allerede tilbage i september.

Beslutningen er truffet af klubbens bestyrelse i samråd med klubbens største ejer. Konkursen begrundes hovedsageligt med de økonomiske konsekvenser som følge af coronapandemien.

Desuden oplyser klubben, at FIFA's afgørelse om at skulle betale en fratrædelsesgodtgørelse på intet mindre end 640.000 kroner til den italienske træner Fabrizio Piccareta også har påvirket klubkassen.

Dommen faldt, da HIFK hyrede træneren i foråret 2022, men den aftale løb man fra og hyrede i stedet finnen Mixu Paatelainen. Italieneren førte derefter sagen gennem det internationale fodboldforbund.

Siden juli 2023 har klubben forsøgt sig med en aktieemission, hvor målet var at hente et godt stykke over to millioner kroner ind, men det fejlede.

Konkursen betyder ikke, at fodbolden stopper i HIFK Helsinki, men klubben tvangsnedrykkes til de regionale ligaer i Finland.

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce