Ronald Araujo skiftede i sommer fra FC Barcelona til Liverpool.
Forsvarsspillerne fra Uruguay har hurtigt vundet indpas blandt Liverpool-tilhængerne med flere gode præstationer både som back og stopper.
Liverpool-cheftræner, Andoni Iraola, fortæller på fredagens pressemøde, at han er meget fornøjet med Araujos start i klubben og peger i den forbindelse på, at forsvarsspilleren formentligt havde brug for en frisk start.
- Jeg tror, han havde brug for sådan et skifte. Han er kommet hertil med stor ydmyghed, og han kommer trods alt fra en stor klub. Han er en erfaren spiller, siger Iraola til Liverpools hjemmeside.
27-årige Araujo har fortsat problemer med at tale engelsk.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det bliver der dog arbejdet ihærdigt på at få forbedret.
- Jeg kan godt lide hans indstilling. Nu prøver jeg også at presse lidt på, så han får lært sproget.
- Det vil være en stor fordel for os, hvis han kan kommunikere bedre med holdkammeraterne og dermed også få brugt al den erfaring, han har. Men det kommer selvfølgelig til at tage lidt tid, slutter Iraola.
Ronald Araujo er i første omgang skiftet til Liverpool på en lejeaftale.

Alt på spil i Brøndby
Hattrick | Afsnit 23Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.
Læs mere
Liverpool
Premier League




























