Real Madrid tabte mandag terræn i kampen om La Liga-trofæet.
Det gjorde den spanske storklub, da de højst overraskende tabte 1-2 til Getafe på hjemmebane.
Derfor er Real Madrid på andenpladsen i La Liga, hvor man har fire point op til Barcelona på førstepladsen.
På torsdagens pressemøde fortæller Real Madrid-træner Alvaro Arbeloa, at det bliver en hård kamp om titlen, men så længe det er matematisk muligt, vil holdet kæmpe.
- Det bliver en hård kamp, og vi håber, at vi kan få de tre point. Der er 16 kampe tilbage at spille, og vi er fire point bagud. Det er alt, hvad vi tænker på, og så længe vi matematisk kan kæmpe om titlen, så gør vi det, siger Real-bossen ifølge Marca.
Artiklen fortsætter efter billedet

Han bliver på pressemødet også spurgt ind til, hvorvidt Real Madrid kan risikerer en sæson uden titler.
- Vi er optimistiske. Jeg tænker kun på kampen mod Celta... og intet andet, siger han.
Alvaro Arbeloa har stået i spidsen for Real Madrid siden januar.

FCM's vilde vindue - bekymring i FCK og AGF
Hattrick | Afsnit 13FC Midtjylland har solgt for 647 millioner kroner i sommerens transfervindue, hvor der også er blevet købt dyrt ind med navne som David Martinez og Rasmus Nissen Kristensen.
Læs mere
Real Madrid
Celta Vigo
La Liga

























