Arda Güler er for alvor ved at finde melodien i Real Madrid.
Den 20-årige tyrker har i denne sæson spillet 12 kampe, hvori det er blevet til tre mål og fem oplæg.
Onsdag blev Arda Güler kåret til kampens spiller, da Los Blancos slog Juventus i Champions League, og efter opgøret satte han ord på sin rolle i klubben under den nye træner Xabi Alonso.
- Jeg føler mig som en vigtig del af holdet takket være Xabi Alonso, som har vist oprigtig tro på mig.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg prøver at give mit allerbedste. Han beder mig om at kontrollere tempoet og være kreativ, jeg spillede godt i dag, fortalte Arda Güler til Real Madrids hjemmeside.
Arda Güler og Real Madrid vandt opgøret med 1-0.
Næste opgave for Alonsos tropper er på søndag, når FC Barcelona gæster Madrid.

Hjulmand tæt på Atlético Madrid
Hattrick | Afsnit 141Morten Hjulmand ser ud til at være på vej mod et af de helt store skifter i sin karriere. Det er et spørgsmål om tid før han bytter Lisabon ud med Madrid.
Læs mere
Real Madrid
La Liga





































