Vil Liverpool gå på jagt efter nye spillere, inden at transfervinduet smækker i?
Den 24. januar var svaret nej, hvis man spurgte manager Arne Slot, som ikke forventede nye ansigter i den røde del af Merseyside.
Men den hollandske pibe har fået en ny lyd nu.
Efter lørdagens 4-1-sejr over Newcastle i Premier League åbnede Slot nu op for, at Liverpool gerne vil styrke truppen.
- Jeg tror, at vi forsøger at forstærke truppen og ikke gøre den dårligere. Men ja. Der er 48 timer tilbage. Så vi kommer til at se, hvordan det hele ender, udtaler Arne Slot på pressemødet efter kampen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Der har netop været rygter om, at Liverpool kan miste flere spillere.
Curtis Jones er blevet sat i forbindelse med Inter, mens at Tottenham skulle være ude efter Andy Robertson.
Men står det til Slot, bliver duoen i Liverpool.
- Der er altid snakke om Liverpool. Der er altid snakke om Liverpool-spillere. Der har været meget larm omkring klubben den sidste uge, eller skal jeg sige uger.
- Men i dag viste vores fans, hvad larm virkelig betyder. Det er at være højlydt, de var så hjælpsomme i dag, det er, hvad larm her i Liverpool betyder.

Superliga-transfernes pokerspil
Ugens Suppe | Afsnit 4Der er ingen vej tilbage til Sønderjyske for Magnus Jensen, efter han har forsøgt at presse et skifte til FC Midtjylland igennem. Vi diskuterer Superliga-transfernes pokerspil.
Læs mere
Liverpool
Premier League



































