2022-01-15 15:34:45

Arsenal-ønske opfyldt: Spurs-derby udsat

Søndagens North London-derby mellem Tottenham og Arsenal er blevet udsat, efter sidstnævnte anmodede om det, og Premier League har accepteret det.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 22. runde

FT

TOT

3 - 0

ARS

Grundet corona, skader og AFCON har Arsenal mange utilgængelige spillere, og derfor anmodede klubben fredag om at udsætte mødet med Tottenham, og det ønske har Premier League opfyldt.

Lørdag eftermiddag meddeler klubberne og Premier League, at lokalbraget er udsat til en endnu ubestemt dato.

- Fordi Arsenal har færre end det påkrævede antal spillere tilgængelig til kampen (13 markspillere og en målmand), har bestyrelsen accepteret klubbens anmodning.

- Beslutningen er et resultat en af kombination af corona, eksisterende og nylige skader og spillere på landsholdsopgave til African Cup of Nations. 

- Alle klubber er i stand til at anmode om en udsættelse, hvis corona-smitte er en faktor i deres anmodning, skriver Premier League i en officiel udmelding.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Arsenal-ønske opfyldt: Spurs-derby udsat
Foto: Dylan Martinez/Reuters/Ritzau Scanpix

Arsenal har Thomas Partey, Mohamed Elneny, Pierre-Emerick Aubameyang og Nicolas Pepe til AFCON.

Klubben har kun meddelt, at Martin Ødegaard har corona, og fredag skrev The Guardian og flere andre engelske medier, at det er det eneste corona-tilfælde.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 22. runde

FT

TOT

3 - 0

ARS

Annonce

156 kommentarer

Se kommentarer
Annonce