


Premier League har det med at levere fodboldkampe med intensitet.
Og lørdagskampen mellem Leicester og Aston Villa var ingen undtagelse.
Hjemmeholdet Leicester havde Mads Hermansen med fra start i buret, mens Victor Kristiansen startede i forsvaret.
Jannik Vestergaard havde fået sig en plads på bænken, da Steve Cooper valgte at gå med Wout Faes og Caleb Okoli i midterforsvaret i stedet.
Onana igen
Kampen var fra første fløjt fyldt op med den førnævnte intensitet, men det var først i det 29. minut, at der kom mål på tavlen.
Her var det Aston Villas nyindkøb Amadou Onana, der modtog en sublim bold inde i feltet, som han kunne sparke forbi Mads Hermansen.
Artiklen fortsætter efter billedet

1-0, hvilket også var resultatet ved pausen. Og desuden Onanas andet mål i tre kampe.
Anden halvleg var præget af mere god fodbold, og i det 64. minut kunne Aston Villa fordoble føringen.
Denne gang var det indskiftede Jhon Duran, som hoppede over alle i forsvaret, hvorefter han med et perfekt hovedstød fik banket bolden i kassen.
Leicester gjorde kampen spændende efter 73. minutter, da Facundo Bounanotte udlignede, men kampen endte 2-1 til gæsterne fra Birmingham.
Vestergaard kom ikke på banen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Aston Villa
Leicester
Premier League




























