Copa del Rey -Atletico-bødler tvang Valencia i straffedyst
2020-01-29 21:40:21
Foto: Getty Images

Atletico-bødler tvang Valencia i straffedyst

Atletico Madrids Copa del Rey-bødler Leonesa var hårde ved Valencia og tvang klubben ud i straffesparkskonkurrence onsdag aften. Valencia holdt dog hovedet koldt og gik videre.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Copa del Rey - ottendedelsfinale

FT

LEO

2 - 4

VAL

For omtrent en uge siden lavede Leonesa fra den tredjebedste spanske sensationen. Klubben lykkedes således med at slå Atletico Madrid ud af Copa del Rey – og onsdag skulle klubben forsøge at gentage kunststykket mod Valencia.

La Liga-mandskabet stillede med nogle store navne i Kevin Gameiro og Daniel Parejo, mens der også blevet givet pauser til nogle af de øvrige profiler – deriblandt Daniel Wass.

Og Leonesa gjorde det altså igen – drillede et La Liga-mandskab.

Selvom Valencia sad på spillet før pausen, så var der ikke en eneste af holdets afslutninger, der endte inden for rammen.

Efter pausen var billedet præcis det samme – heller ikke her lykkedes det La Liga-drengene at få bolden inden for stængerne.

Derfor skulle kampen i forlænget spilletid, ligesom det var tilfældet, da Leonesa i sidste uge mødte Atletico Madrid.

Her fik Valencia en enkelt bold inden for rammen, men den strøg ikke i netmaskerne, og da Leonesa heller ikke fik bolden i kassen, så skulle det altså afgøres i straffesparkskonkurrence.

Her gik det dog galt for Leonesa. Klubben misbrugte sine første to straffespark, mens Valencia var skarpe på sine – og dermed vandt kampen.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Copa del Rey - ottendedelsfinale

FT

LEO

2 - 4

VAL

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce