2026-06-12 11:18:03

Augsburg på rov i Brøndby: Gregoritsch er værdifuld

Sportsdirektør Benni Weber glæder sig over, at FC Augsburg har købt Michael Gregoritsch i Brøndby IF, da angriberen har været vigtig for dem.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

søndag 28. jun

BIF

vs

HIF

Siden januar har Michael Gregoritsch været udlejet til FC Augsburg, og her bliver han.

Brøndby IF har valgt at sælge den østrigske angriber til FC Augsburg, da Bundesliga-klubben har udløst den frikøbsklausul, der var i parternes lejeaftale.

Det er der en god grund til, da Augsburg har været meget tilfreds med Gregoritschs seneste måneder i klubben.

- Michael har i foråret med vigtige mål og oplæg samt stærke præstationer vist, hvor værdifuld han er for vores hold.

- Han tager ansvar, sætter konsekvent sine kvaliteter i spil for holdet og går forrest på og uden for banen. Især for vores unge spillere og nye spillere er han med sin erfaring en vigtig sparringspartner og støtter dem i deres udvikling.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Augsburg på rov i Brøndby: Gregoritsch er værdifuld
Foto: Lisa Leutner/Reuters/Ritzau Scanpix

- Derfor er vi meget glade for, at han også fremover bliver en vigtig del af vores hold. Til VM med Østrig ønsker vi ham stor succes og krydser fingre for ham, siger Augsburgs sportsdirektør Benni Weber.

32-årige Michael Gregoritsch har fået en aftale i FC Augsburg, som løber frem til sommeren 2027.

Der er desuden en option på yderligere et år.

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Mexicansk folkefest og røde kort

Hattrick | Afsnit 100

Mens du har sovet, er VM 2026 blevet sparket i gang foran et kogende Estadio Azteca i Mexico City. 

Læs mere
-8:52

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

søndag 28. jun

BIF

vs

HIF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce