37 millioner kroner.
Det er, hvad Barcelona ifølge den spanske avis Sport skal hoste op med, hvis Martin Braithwaite skal indvilge i at ophæve sin kontrakt med klubben.
31-årige Braithwaite har to år tilbage af sin aftale med Barcelona, og ifølge Sport kræver den danske angriber fuld betaling for den løn, han står til at få, hvis han skal gå med til at forlade Xavi og co.
Ifølge Sport er det fem millioner euro, hvilket altså svarer til cirka 37 millioner kroner.
Artiklen fortsætter efter billedet

Avisen beretter, at Braithwaites repræsentanter arbejder hårdt for at få Barcelona til at acceptere kravet, men klubben forsøger eftersigende at forhandle en aftale på plads, hvor den tidligere Esbjerg-angriber giver afkald på lønnen i ét af de to resterende år.
Sport beskriver forhandlingerne som fremskredne, men at en endelig løsning kræver, at én af parterne giver sig.
Barcelona skulle desuden være vidende omkring, at Martin Braithwaite mere eller mindre har en aftale på plads med en klub fra Saudi Arabien, hvor han kan se frem til at tjene mange millioner.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Barcelona
La Liga






































