Premier League-interessen for 21-årige Jens-Lys Cajuste er stor, og i alt fem klubber er meldt interesserede af forskellige medier.
Det drejer sig om Brentford, Wolverhampton, Crystal Palace, Leeds og Newcastle.
Sidstnævntes interesse bekræfter lokalmediet The Northern Echo, men Newcastle har tilsyneladende ikke tænkt sig at betale de cirka 13 millioner pund – godt 110 millioner kroner, som FCM menes at kræve.
Artiklen fortsætter efter billedet

The Northern Echo skriver, at folk i Newcastle-ledelsen har holdt møder med FCM angående den svenske midtbaneprofil, men at det endnu ikke er blevet helt konkret.
Jens-Lys Cajuste har ikke været med i de seneste kampe for FC Midtjylland grundet det mulige klubskifte.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Midtjylland
Newcastle
Premier League


































