2026-08-18 10:55:47

Avis: OB lurer på Stuttgart-klippe

OB viser ifølge Kicker interesse for den tyske midtstopper Maximilian Herwerth, der spiller på Stuttgarts reservehold. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

DFB Pokal - 1. runde

fredag 21. aug

HRO

vs

STU

Maximilian Herwerth er på blokken i OB.

Det erfarer Kicker.

Ifølge den tyske avis er OB én blandt flere klubber, der aktivt følger den 20-årige midtstoppers situation i Stuttgart. 

Herwerth, der er en fysisk stærk forsvarsspiller, menes eksempelvis også at være på blokken i Karlsruhe, der har sin daglige gang i Tysklands næstbedste række, 2. Bundesliga.

Tyskeren har denne sommer taget hul på det sidste år af sin nuværende kontrakt i Stuttgart, hvor han indtil videre blot har optrådt for reserveholdet.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Avis: OB lurer på Stuttgart-klippe
Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Det betyder dog ikke, at klubben ikke ser potentialet i Maximilian Herwerth. 

Tværtimod skulle Stuttgart forsøge at forlænge aftalen med midtstopperen, skriver Kicker. 

Herwerth har adskillige ungdomslandskampe for Tyskland på sit CV.

Podcast Cover

Eriksen får ikke løn af Wolfsburg

Hattrick | Afsnit 175

Christian Eriksens fremtid er fortsat uklar, men grundet en særlig regel har Wolfsburg og danskeren ikke travlt med at finde en afklaring. Wolfsburg betaler nemlig ikke løn til Eriksen.

Læs mere
-14:59

Artiklen fortsætter efter indholdet

DFB Pokal - 1. runde

fredag 21. aug

HRO

vs

STU

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce