2026-09-02 23:28:59

Bach Bak: Franculino er én af Europas farligste

FC Midtjyllands sportschef, Kristian Bach Bak, kalder Franculino for én af Europas farligste angribere, når han rammer sit topniveau.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 7. runde

mandag 7. sep

FCM

vs

FCN

FC Midtjylland har solgt Franculino til Trabzonspor.

Dermed siger midtjyderne farvel til en markant skikkelse, der har været i klubben i tre år.

Franculino bliver den tredjemest scorende i FC Midtjyllands historie med sine 58 mål.

FCM-sportschef Kristian Bach Bak er da også fuld af lovord over for angriberen, der nu er fortid i klubben.

– Franculino har sat et markant aftryk på FC Midtjylland. Han er blevet topscorer i Superligaen og med sine præstationer over flere år vist, hvor højt et niveau han kan ramme, udtaler sportschef Kristian Bach Bak .

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Bach Bak: Franculino er én af Europas farligste
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

– Han har nogle kvaliteter, som er meget svære at finde og træne sig til. Hans bevægelser, hans timing i feltet og hans evne til at afslutte situationerne gør ham til en meget speciel angriber. Når han rammer sit bedste niveau, er han en af de farligste angribere i Europa.

– Samtidig er han et godt billede på det miljø, vi forsøger at skabe i FC Midtjylland. Vi skal kunne udvikle spillere, der ikke bare har individuelle kvaliteter, men som over tid bliver bedre og mere komplette fodboldspillere.

Franculino blev Superliga-topscorer i sidste sæson med sine 17 mål i 21 kampe.

Podcast Cover

Superligaens dyreste salg og køb på 24 timer

Hattrick | Afsnit 11

FC Midtjylland slog på 24 timer både Superligaens transferrekord for dyreste køb og salg. Sent i nat blev Dario Osorio nemlig sendt til Crystal Palace.

Læs mere
-14:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 7. runde

mandag 7. sep

FCM

vs

FCN

Annonce

9 kommentarer

Se kommentarer
Annonce