2025-09-21 22:56:52

Barca cruisede forbi Getafe

FC Barcelona kom aldrig rigtig i problemer, da de besejrede Getafe med 3-0 søndag aften i La Liga.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 5. runde

FT

BAR

3 - 0

GET

15'
10
Ferran Torres
Mål
34'
20
Ferran Torres
Mål
62'
30
Dani Olmo
Mål

FC Barcelona måtte endnu engang spille deres hjemmekamp på Estadi Johan Cruyff.

Seneste kamp på stadionet med en kapacitet på 6000 tilskuere endte 6-0, og Barca fortsatte den flotte stime søndag aften på stadionet.

For catalanerne satte sig på opgøret mod Getafe fra første fløjt.

15 minutter skulle der gå, før de bragte sig foran, og det var efter et yderst flot angreb.

Raphinha spillede en bold i dybden til Dani Olmo, der havde set et løb fra Ferran Torres ind i feltet.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Barca cruisede forbi Getafe
Foto: Albert Gea/Reuters/Ritzau Scanpix

Olmo var fejlvendt til at kunne lave et indlæg, så han valgte at bruge hælen til at aflevere til Torres, der sparkede bolden op i hjørnen.

'El Tiburon', som Ferran Torres bliver kaldt, var på pletten senere i halvlegen igen.

Raphinha modtog en bold på Getafes banehalvdel, som han sendte videre mod Ferran Torres, der sikkert kunne sparke bolden forbi Getafe-målmanden.

Det var en lidt underlig situation, hvor flere af Getafe-spillerne stoppede med at spille, da de troede, der var offside på Raphinha.

Dominansen fortsatte efter pausen, hvor Barca blev ved med at presse på.

Marcus Rashford var blevet skiftet ind i pausen, efter han ellers var blevet placeret på bænken. Det havde Hansi Flick straffet ham med, efter han overtrådte en af Flicks regler. Læs mere om det her.

Rashford havde blod på tanden efter sin fornemme præstation forleden i Champions League. Han kom fri på siden og endte helt nede ved baglinjen.

Englænderen overvejede at sparke, men han havde dog øjnene for sine medspillere. Han fandt Dani Olmo med en aflevering, og spanieren kunne gøre det til 3-0.

Flere chancer opstod for Barcelona mod slutningen, men det forblev ved cifrene 3-0. 

Med sejren rykker Barca op på 13 point i La Liga - to bag Real Madrid.

Andreas Christensen spillede hele kampen, mens Roony Bardghji blev skiftet ind til sidst i opgøret.

Podcast Cover

FCK kan tvinge pokalfinalen til Jylland

Hattrick | Afsnit 18

Hvor skal pokalfinalen 2027 spilles? Det vides endnu ikke, men Bold kan fortælle, at der arbejdes på, at ingen af finalisterne må 'have hjemmebane'. Det kan tvinge kampen til det jyske.

Læs mere
-15:45

Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 5. runde

FT

BAR

3 - 0

GET

15'
10
Ferran Torres
Mål
34'
20
Ferran Torres
Mål
62'
30
Dani Olmo
Mål
Annonce

14 kommentarer

Se kommentarer
Annonce