2026-04-05 14:35:43

Barca slipper med skrækken: Duo småskadet

FC Barcelona oplyser, at Ronald Araujo og Marc Bernal er rendt ind i mindre skader efter opgøret mod Atlético Madrid. Førstnævnte er klar til næste opgør.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - første kvartfinale

FT

BAR

0 - 2

AMA

FC Barcelona snuppede alle tre point i lørdagens storkamp mod Atlético Madrid.

Alligevel er der lidt malurt i bægeret.

Ronald Araujo måtte udgå i første halvleg, og ind i stedet kom Marc Bernal.

Han måtte dog også forlade banen i anden halvleg med en skade, og nu har FC Barcelona meldt ud om omfanget på de to skader.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Barca slipper med skrækken: Duo småskadet
Foto: Gonzalo Fuentes/Reuters/Ritzau Scanpix

Ronald Araujo oplevede en smule overbelastning i sit venstre lår men er allerede klar til onsdagens Champions League-kamp mod Atlético.

Marc Bernal løb ind i en forstuvet i sin venstre ankel. Barca kan ikke melde noget ud om længden, men flere catalanske medier melder, at han er ude i omkring halvanden uges tid.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - første kvartfinale

FT

BAR

0 - 2

AMA

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce