2024-07-28 13:29:16

Barcelona giver Yamal fri - nyder livet i Marbella

FC Barcelona har udtaget den trup, som skal på træningslejr til USA. Det er uden de spanske EM-vindere, da spillere som Lamine Yamal får lov til at holde ferie.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

MCI

3 - 6

BAR

Mandag sætter FC Barcelona kursen mod USA, hvor den spanske storklub skal på træningslejr i den kommende tid.

Nu har cheftræner Hansi Flick så sat navn på de 31 spillere, som skal en tur over Atlanten.

Her er truppen fyldt med erfarne kræfter og unge talenter, mens Andreas Christensen ligeledes skal med til USA. Se hele truppen herunder.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Barcelona giver Yamal fri - nyder livet i Marbella
Foto: Oscar Del Pozo/AFP/Ritzau Scanpix

Barca melder desuden, at skadede spillere ikke kommer med til USA, mens at man også tidligere har slået fast, at de spanske EM-vindere i truppen får lov til at holde en lang ferie.

Det drejer sig om Pedri, Ferran Torres og Lamine Yamal.

Kometen Yamal tilbringer i stedet denne tid i Marbella, hvor han i den grad nyder sin ferie i selskab med Atheltic Clubs Nico Williams.

FC Barcelona kommer til at være i USA frem til den 7. august, hvor man skal møde Manchester City, Real Madrid og AC Milan.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

MCI

3 - 6

BAR

Annonce

10 kommentarer

Se kommentarer
Annonce