2026-01-05 18:12:06

Barcelona menes at rykke på sig i Cancelo-ræs

Barcelona har ifølge Fabrizio Romano sendt et konkret bud i jagten på Joao Cancelo. Både Barcelona og Inter er inde i billedet for Al Hilal-backen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Supercup - semifinale

FT

BAR

5 - 0

BIL

Joao Cancelo kan meget vel være på vej retur til europæisk topfodbold.

Portugiseren har siden sommeren 2024 tørnet ud for Al Hilal i Saudi-Arabien, men han er havnet i kulden, og nu trækker to tidligere klubber i ham.

I sidste uge berettede Gazzetta dello Sport om Inters interesse i backen, men Cancelo afventede angiveligt et træk fra Barcelona.

Nu har den spanske storklub rørt på sig, beretter transferinfluenceren Fabrizio Romano.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Barcelona menes at rykke på sig i Cancelo-ræs
Foto: Carmen Jaspersen/Reuters/Ritzau Scanpix

Ifølge Romano har Barcelona sendt et konkret bud til Al Hilal. Spanierne ønsker at leje portugiseren og er nu i dialog med Al Hilal, lyder det.

31-årige Cancelo står allerede noteret for 42 førsteholdskampe for Barcelona. Han har 28 Inter-kampe på CV'et.

Joao Cancelo er ikke blevet indskrevet i Al Hilals trup. Læs mere om det her

Podcast Cover

Dansk oprejsning i Europa

Hattrick | Afsnit 164

Efter en jammerlig første uge for de danske hold i Europa, slog AGF, FCK og FCN tilbage i denne uge, mens FCM skuffede på ny. Vi ser nærmere på koefficientregnskabet.

Læs mere
-17:37

Artiklen fortsætter efter indholdet

Supercup - semifinale

FT

BAR

5 - 0

BIL

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce