Fatah Abdirahman skulle eftersigende have afvist at blive assistenttræner i Norwich. Det skrev transferjournalisten Fabrizio Romano tidligere på ugen.
Efter Randers FC's kamp mod Lyngby satte cheftræner Rasmus Bertelsen et par ord på, Fatah Abdirahmans betydning i Randers.
- Jeg er glad for at have ham her, og jeg synes han er en rigtig dygtig træner og fodboldmand, både på det rent faglige og det menneskelige. Så vi er rigtig glade for at have ham her i Randers.
Rasmus Bertelsen har ved andre lejligheder givet udtryk for, at han i fremtiden skulle være åben for at bytte trænerroller med Fatah Abdirahman på et tidspunkt. Præcis som man har set Kasper Hjulmand og Morten Wieghorst gøre, hvor Hjulmand startede som assistenttræner under Wieghorst i FC Nordsjælland og senere blev hans cheftræner på landsholdet.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er jeg stadig meget åben for. Men jeg tror lige, der skal gå nogle år endnu. Jeg er trods alt kun 40 år, og han er i starten af 30'erne. Så der går forhåbentlig lige et år eller to, før det bliver aktuelt.
- Men jeg holder fast i, at jeg er åben overfor det engang i fremtiden.
Fatah Abdirahman har været assistent i Randers FC siden maj 2023 som han kom til efter en job som Head of coaching i Right To Dream.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Randers FC
3F Superliga


























