Så kom nederlaget til Brøndby.
På en regulær offday i Farum, kom Brøndby i perioder til kort på det hurtige underlag, der var en stor fordel for hjemmeholdet.
Brøndby tabte 1-3 og blev i perioder skilt ad af et veloplagt hjemmehold, der ikke var påvirket af at have spillet europæisk i torsdags.
Til tider var der klasseforskel på de to mandskaber.
FC Nordsjælland er strøget til tops og er stadig ubesejret efter fem kampe.
Her er fem fokuspunkter fra opgøret:
Hold op en kasse, Janssen
Spiller fra hjemmeholdet i fokus
Artiklen fortsætter efter billedet

Hold da op et drøn fra Justin Janssen. Fra kanten af feltet bugserede han bolden helt op i krogen. En sublim scoring fra en midtbanespiller med et enormt potentiale.
Han er vokset fra sidste sæson og er trådt i karakter som en styrende og kontrollerende spiller hos FC Nordsjælland.
FCN er en talentfabrik og det er svært at forestille sig, at han får lov at blive særlig længe.
Frøkjær kom ned på jorden
Spiller fra udeholdet i fokus
Det hurtige kunstgræs er langt fra favoritunderlaget for Mads Frøkjær-Jensen, der har været en dominerende faktor i starten af Brøndbys flotte indledning på sæsonen. Men han kom til kort i Farum, hvor det til tider var svært at følge med, når hjemmeholdet for alvor rullede sig ud.

Brøndby fyldte ikke helt ud
Fans i fokus
Brøndby var tildelt hele endetribunen i Farum, men for en sjældent gang skyld var der flere tomme sæder på udebaneafsnittet.
Det plejer ikke at ligne Brøndby med tomme sæder på tribunen. Men det var tilfældet søndag. Og det kan undre efter så fin en sæsonstart.
Brøndbys mareridt i Farum
Statistik i fokus
Kunstgræsset på Right to Dream Park er langtfra favoritbanen for Brøndby.
En sejr de seneste otte kampe i Farum var facit inden søndagens opgør.
Og den triste stime blev ikke brudt for Brøndby-spillerne, der specielt før pausen ’sejlede’ rundt på kunstgræsset i Farum. Én sejr de seneste ni kampe i Farum er de triste facts for de blågule.
Hvorfor satsede du ikke ungt, Nørgaard
Træner i fokus
Så har Thomas Nørgaard også prøvet at tabe som cheftræner for Brøndby.
0-2 mod FC Nordsjælland var et udtryk for en stor spillemæssig forskel før pausen.
Brøndby havde bolden mest, men de brugte den dårligt. Hvor var modet, hvor var ideerne, Nørgaard?
På det hurtige underlag i Farum kunne man godt undre sig over, hvorfor Thomas Nørgaard ikke satsede på den hurtige Raphael Canut i bagkæden. Nuvel, han er stor, men han er også hurtigere end Jordi Vanlerberghe, der i flere sekvenser havde lidt problemer.
Det kan godt være relationen har været god mellem Vanlerberghe og Binks i starten af sæsonen, men man savnede modet mod FCN til at lave om.

Brøndbys store Europa-fordel
Ugens Suppe | Afsnit 7Fire danske hold i Conference League! Det bliver nogle vilde torsdage, og vi kigger på, hvad kvalifikationen til Europa i grunden betyder for fire klubbers sæson og transfervindue.
Læs mere
Brøndby IF
FC Nordsjælland
3F Superliga




























