Danmark -Berthelsen skal træne i FCR og spille for BB
2018-03-25 21:46:09
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

Berthelsen skal træne i FCR og spille for BB

Jacob Berthelsen har lavet en aftale med FC Roskilde om at fortsætte sin træning i klubben, mens han i resten af foråret vil spille kampe for sin tidligere klub Brønshøj.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Den tidligere Brøndby og AC Horsens-spiller Jacob Berthelsen har på det seneste været tilknyttet træningen i FC Roskilde uden dog at være en del af holdets kampe i 1. division.

Den praksis kommer til at fortsætte i foråret, hvor den 31-årige forsvarsspiller udover at træne med i Roskilde vil spille kampe for sin tidligere klub Brønshøj. Det oplyser FC Roskilde på klubbens hjemmeside.

Aftalen kan lade sig gøre, da Jacob Berthelsen spiller som amatør.

Med aftalen sikrer Roskilde sig ifølge sportsdirektør Anders Theil, at de kan se, om Berthelsen igen kan finde sit topniveau.

- Det en god løsning for alle. Vi får set om Jacob kan finde sit gamle niveau på et højt plan, og samtidig har vi ham tæt på i løbet af ugen, siger han.

Jacob Berthelsen har trænet med i Roskilde siden januar, mens han i foråret var tilknyttet Greve.

Annonce
Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce