


Tirsdag blev næstsidste runde i den tyrkiske Süper Lig afviklet, og inden kampene lå Besiktas nummer et med to point ned til Fenerbahce og tre til Galatasaray.
Men i stedet for at spille sig tættere på et mesterskab snublede Besiktas for anden kamp i træk, da det blev til et 1-2-nederlag hjemme mod Fatih Karagümrük.
Andrea Bertolacci bragte gæsterne på 1-0 i første halvleg, da han blev spillet fri på tværs, inden Rachid Ghezzal udlignede ved bageste stolpe kort inde i anden halvleg.
Karagümrük fik smidt Ervin Zukanovic ud for en grov tackling med et kvarter igen, men kort efter scorede gæsterne, da den tidligere Liverpool- og AC Milan-spiller Fabio Borini bragede bolden i mål til stor jubel for gæsterne.
Galatasaray vandt - Fenerbahce snublede
Andetsteds vandt Galatasaray med 4-1 ude over bundproppen Denizlispor efter at have domineret kampen stort.
Artiklen fortsætter efter billedet

Dermed spiller Galatasaray sig op på samme antal point som Besiktas – 81 styk – forud for sidste runde, der spilles lørdag klokken 19.30.
Her skal Besiktas en tur til Göztepe, mens Galatasaray hjemme skal op imod Yeni Malatyaspor.
Fenerbahce tabte samtidig 1-2 mod Sivasspor og kan stadig snuppe mesterskabet, men det kræver en sejr over Kayserispor i den sidste runde, ligesom både Besiktas og Galatasaray skal tabe.
Sidste år vandt Istanbul Basaksehir det tyrkiske mesterskab for første gang, men de har haft en skidt sæson og ligger aktuelt nummer 15.

Denizlispor
Sivasspor
Galatasaray
Fenerbahce
Besiktas
SüperLig
Fatih Karagümrük


























