2021-02-08 06:30:02

BIF-angriber: Håber Slimane lærer af sin fejl

Brøndby-angriberen Mikael Uhre håber, at holdkammeraten Anis Ben Slimane har lært af den fejl, der betød, at Slimane måtte sidde ude, efter han havde overtrådt forsamlingsforbuddet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Brøndby-midtbanespilleren Anis Ben Slimane måtte i sidste uge i karantæne, da han i weekenden op til forårsstarten i 3F Superligaen havde været til stede ved en fest med i alt 46 tilstedeværende.

Det fik den 19-årige midtbanespiller blandt andet en bøde af politiet for, da ordensmagten dukkede op til festen, mens Slimane som konsekvens af karantænen altså missede træningerne op til forårspremieren mod FC Nordsjælland, som han heller ikke nåede at tage del i.

Holdkammeraten Mikael Uhre håber, at Slimane har taget ved lære af sin fejl. 

Det sagde Uhre, da han efter søndagens 1-1-kamp blev spurgt ind til, hvordan truppen reagerede på Slimanes fejltrin, som han i mandags undskyldte overfor truppen.

- Det har jeg ikke rigtig nogen kommentarer til. Det er noget, Anis har valgt at gøre, og det må han stå til ansvar for, sagde Uhre og erkendte, at man som holdkammerat, da godt kunne blive irriteret over den risiko, han løb:

- Jo, selvfølgelig. Men Anis er en ung spiller. Jeg håber bare, han lærer af det, og at det ikke sker igen. Alle mennesker laver fejl, og så må man forhåbentligt lære af dem.

Til Ekstra Bladet forklarede Slimane mandag, at han skulle hente en veninde til festen, og da han ikke kunne få fat i hende, gik han ind til festen, hvorefter politiet så dukkede op. Det kan du læse mere om her.

BIF-chef: Slimane-fravær var ikke af disciplinære årsager

Brøndby-cheftræner Niels Frederiksen gav Anis Ben Slimane chancen fra start i søndagens kamp mod AaB.

Efterfølgende fortalte han, at det ikke var af disciplinære årsager, at Slimane ikke var med i sæsonopstarten torsdag mod FC Nordsjælland.

- Min primære ting i forhold til det var, at vi måtte sende ham hjem i karantæne, indtil han blev testet på fjerde-, femtedagen, og derfor kunne han ikke være med i de sidste forberedelser op til kampen, og det var årsagen til, at han ikke var med, sagde Niels Frederiksen.

Så det handlede ikke om at sende et statement?

- Nej.

Anis Ben Slimane blev dog pillet ud i pausen af opgøret mod AaB. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce