




Fra 3-0 til 3-2.
Brøndby cruisede mod en flot og overbevisende sejr over Rosenborg i vinteropstartens sidste testkamp fredag aften.
Men i opgørets sidste 12 minutter formåede den norske klub at bringe spændingen tilbage i opgøret med to reduceringer.
Det endte ganske vist stadig med en sejr til Brøndby, men de sene indkasserede mål faldt ikke i god smag hos Frederik Birk.
Det fortalte Brøndby-træneren til Bold og øvrige medier efter kampen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Når vi er gode, er vi rigtig gode, og når vi så ikke gør tingene omhyggeligt nok, så er jeg ikke tilfreds.
- Jeg havde sagt til drengene, at jeg godt kunne tænke mig fuldt fokuserede og helstøbte 90 minutter. Som jeg sagde til jer, når vi spiller skarpt, så spiller vi giftigt, men jeg manglede lige, at vi gjorde det ordentligt færdigt, siger Birk.
Skal renses ud
Særligt Rosenborgs første reducering havde Birk gerne været foruden. Målet til 2-3 irriterede i mindre grad.
- Vi klattede den væk på det første mål. Jeg har ikke set den igen, så jeg skal lige hjem og dybdeanalysere på den, men det er i hvert fald en chance, hvor de er totalt alene på et lavt opspil, som vi giver væk.
- Og så går der en standard ind, som vi selvfølgelig ikke er tilfredse med, men det er, hvad der kan ske.
- Men det er klart, at de der 100 procents chancer, vil jeg godt have renset ud af det her fodboldhold, inden vi starter på fredag, siger Birk.
Sækken skal snøres
Kampforløbet mod Rosenborg mindede på mange måder om Brøndbys sejr over AGF i pokalturneringen kort før juleferien.
Her stod Birk på sidelinjen som midlertidig cheftræner, og han erkender, at han fredag aften på Estadio Algarve så nogle ting ligheder i forhold til AGF-opgøret.
Fik du lidt flashbacks til AGF-kampen?
- Ja, det kan du jo sige et stykke henad vejen. Der peakede det jo virkelig også, når det var på sit højeste, og så lige pludselig til sidst begyndte vi ikke helt at hænge sammen i holdet, tage lidt let på tingene og fik ikke helt gjort tingene ordentligt færdigt.
- Det der med lige at snøre sækken kunne jeg godt tænke mig. At vi spiller det lidt mindre ambitiøst, i forhold til det jeg gerne vil og tager temperaturen på kampen og siger: 'Nu spiller vi den her færdig og vinder 3-0.'
Brøndby åbner forårssæsonen i 3F Superligaen på fredag, hvor Viborg gæster Brøndby Stadion klokken 19.00.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga




























