Syv nederlag og tre sejre er det indtil videre blevet til for Brønshøj i 2. divisions oprykningsspil. Træner Jesper Hansen har i foråret både benyttet keeper Johan Gårdsvoll og Simon Bloch.
Sidstnævnte har stået de tre seneste kampe, men fokuserer bare på at udvikle sig og være klar, når det er hans tur.
- Det er Jesper Hansen, der bestemmer, hvem der skal stå mellem stængerne, og jeg træner hårdt, så jeg hele tiden er så klar som muligt til målmandsposten. Jeg får målmandstræning af Jesper, men om formiddagen træner jeg med min egen målmandstræner for at blive så god som muligt, siger han til klubbens hjemmeside.
Keeperen nyder at stå på mål bag midtstopperne Jamil Fearrington og Jeffrey Ofori. Faktisk var det en af grundene til, at han skiftede til Brønshøj.
- Jeg ville gerne stå på mål bag Jamil og Jeffrey. Det er faktisk grunden til, at jeg kom til Brønshøj. Det er to bundsolide forsvarere. Jamil og Jeffrey skaber tryghed i deres spil, men selvfølgelig har vi lukket for mange mål ind. Jeg synes dog, at vi har været uheldige i flere kampe, men nu skal vi vise, hvad vi kan.
Brønshøj møder lørdag Marienlyst på Tingbjerg Idrætspark.


Brønshøj Boldklub
CampoBet 2. division






























