Jens Petter Hauge er en af de helt store profiler for Bodø/Glimt.
Det var han også tidligere, hvilket sikrede ham et stort skifte til AC Milan.
Han formåede dog aldrig at levere på det samme niveau i Italien samt flere europæiske klubber, og han er derfor tilbage i den norske klub.
Tirsdag aften er der dog gensyn med hans tidligere hjemmebane - San Siro. Her skal han forsøge at fuldende miraklet, der vil sende Bodø/Glimt videre på bekostning af Inter, som altså var Jens Petter Hauges tidligere rival som AC Milan-spiller.
Og den norske offensivspiller er da også overbevist om, at de får god opbakning - selv i Milano.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det bliver dog ikke på San Siro.
- Jeg tror, at de fleste, der kommer på stadion, ønsker mig og holdet værste. Der er nok flere mennesker udenfor stadion, der hepper på mig og Glimt, siger Jens Petter Hauge på pressekonferencen før kampen ifølge VG.
Den afgørende returkamp begynder klokken 21.00 tirsdag aften.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
Inter
Bodø/Glimt
Champions League



































