2. Division -Brabrand ødelagde Skives perfekte forår
2019-04-13 15:52:13
Foto: BS Sports & Media

Brabrand ødelagde Skives perfekte forår

Skive IK havde lutter forårssejre på kontoen inden lørdagens brag mod Brabrand, og aarhusianerne sørgede for, at den statistik faldt. Opgøret endte 1-1.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 22. runde

FT

FCS

0 - 0

RIN

Skive IK har åbnet 2019 med lutter sejre, og lørdag eftermiddag skulle klubben forsøge at fuldende den flotte afslutning på grundspillet i 2. divisions gruppe 1, da Brabrand kiggede forbi.

Brabrand kæmper selv en hård kamp for at hænge på netop Skive, og aarhusianerne har været stærkt kørende på det seneste - derfor var der lagt op til lidt af et brag.

Før pausen formåede ingen af holdende at bringe sig på måltavlen, så vi skulle ind i anden halvleg, før der var blafrende net i Skive.

Brabrand lagde et aggressivt pres fra halvlegens begyndelse, og det gav pote i det 48. minut.

Aarhusianerne satte gang i en omstilling, og til sidste endte bolden hos Malthe Boesen, der i en helt fri position sparkede bolden i mål til 1-0.

Skive pressede hårdt på i kampens afslutning, og med fem minutter tilbage af den ordinære spilletid lykkedes det hjemmeholdet at redde æren.

Emil Søgaard fik bolden i udkanten af feltet, og på fornem vis sparkede han den op i hjørnet og sikrede Skive det ene point.

Dermed ryger Skive i oprykningsspillet med hele 50 point på kontoen. Brabrand har 45 point.

Andetsteds spillede Odder slog Tarup-Paarup 2-1 - begge hold ryger i nedrykningsspillet. FC Sydvest og Ringkøbing spillede 0-0. Ringkøbing tager turen i oprykningsspillet, mens FC Sydvest må kæmpe for livet i nedrykningsspillet.

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 22. runde

FT

FCS

0 - 0

RIN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce