Skive IK har åbnet 2019 med lutter sejre, og lørdag eftermiddag skulle klubben forsøge at fuldende den flotte afslutning på grundspillet i 2. divisions gruppe 1, da Brabrand kiggede forbi.
Brabrand kæmper selv en hård kamp for at hænge på netop Skive, og aarhusianerne har været stærkt kørende på det seneste - derfor var der lagt op til lidt af et brag.
Før pausen formåede ingen af holdende at bringe sig på måltavlen, så vi skulle ind i anden halvleg, før der var blafrende net i Skive.
Brabrand lagde et aggressivt pres fra halvlegens begyndelse, og det gav pote i det 48. minut.
Aarhusianerne satte gang i en omstilling, og til sidste endte bolden hos Malthe Boesen, der i en helt fri position sparkede bolden i mål til 1-0.
Skive pressede hårdt på i kampens afslutning, og med fem minutter tilbage af den ordinære spilletid lykkedes det hjemmeholdet at redde æren.
Emil Søgaard fik bolden i udkanten af feltet, og på fornem vis sparkede han den op i hjørnet og sikrede Skive det ene point.
Dermed ryger Skive i oprykningsspillet med hele 50 point på kontoen. Brabrand har 45 point.
Andetsteds spillede Odder slog Tarup-Paarup 2-1 - begge hold ryger i nedrykningsspillet. FC Sydvest og Ringkøbing spillede 0-0. Ringkøbing tager turen i oprykningsspillet, mens FC Sydvest må kæmpe for livet i nedrykningsspillet.


Odder Fodbold
Skive IK
Brabrand IF
Ringkøbing
FC Sydvest
CampoBet 2. division
Tarup-Paarup

























