



Brøndby IF var lørdag i aktion, da man på eget græs var op imod Hvidovre IF i en testkamp.
Men det gik ikke efter planen for Jesper Sørensens tropper.
Brøndby tabte nemlig kampen med 1-3 mod Superligaens bundprop i en kamp, som var præget af mange udskiftninger.
Det så ellers godt ud for hjemmeholdet i første halvleg, men efter pausen fungerede det ikke for Brøndby, lyder det fra cheftræneren.
- I anden halvleg bliver det en helt åben kamp, hvor vi kommer sent på rigtig mange ting, og hvor vi bliver fanget, fordi vi hele tiden kommer et skridt bagefter. Vi har også chancer i anden halvleg, men der var for stor forskel på de to halvlege.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi får ikke presset op, som vi gjorde i første halvleg, men det er til gengæld også en meget god illustration af, at man skal spille op til sit bedste, hver gang man står overfor svære opgaver.
- Nu kommer vi fra en kamp ovre i England, hvor rigtig mange ting lykkedes - og vi er stadig tidligt i vores opstart - men der er helt klart nogle ting, vi fortsat skal arbejde på, siger Jesper Sørensen til Brøndbys hjemmeside.
Det var Ohi Omoijuanfo, som stod for Brøndbys mål i nederlaget til Hvidovre IF.
Brøndby skal på fredag ud i endnu en testkamp, hvor det denne gang gælder FC Fredericia.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Brøndby IF
3F Superliga


























