Brøndby jagter Max Ejdum. Det kunne Bold fortælle tidligere onsdag.
De blågule har faktisk allerede fået mindst et bud afvist på Max Ejdum i løbet af januar, men OB kræver mange millioner for den alsidige midtbanespiller.
Viaplay har på baggrund af Bolds historie foreholdt oplysningerne for OB-sportsdirektør Troels Bech, som ikke ville kommentere på dem:
- Det er jo ikke en særlig god indledning på sådan en god snak her, hvis jeg starter med at sige, at vi har af princip - og det har vi også informeret jer om inden interviewet - ingen lyst til at diskutere enkelte spillere. Det gælder Max Ejdum, ligesom det gælder andre spillere.
- Så jeg er nødt til at være en dårlig legekammerat i det her, for det er ikke vores opgave at pensle den enkeltes historie ud, siger Troels Bech til Viaplay.
OB-bossen bliver efterfølgende spurgt, hvorvidt han har kunnet mærke en øget interesse for Ejdum.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det må være det samme svar, som du fik før. Vi har et interessant hold, vi har en interessant spillestil, og vi har også haft fremgang i den periode, vi har været tilbage i Superligaen.
- Det ville jo være meget mærkeligt, hvis det ikke gjorde, at folk får øjnene op og også nogle gange kontakter os, siger Troels Bech, som også sætter ord på Max Ejdums udvikling:
- Vi er stolte af ham, og det er vi altid, når vores akademispillere slår igennem. Luca Kjerrumgaard tog også vejen op, Max har bare gjort det lidt hurtigere. Det er noget af det, vi gerne vil i OB - gøre vores unge spillere klar til Superligaen, siger OB-bossen til Viaplay.
Du kan se Viaplays interview med Troels Bech i videoen her i artiklen.
Max Ejdum står noteret for 60 kampe for OB. Han har scoret ni mål og leveret otte oplæg. Den 21-årige svendborgenser har kontrakt med OB frem til sommeren 2028.

Superliga-transfernes pokerspil
Ugens Suppe | Afsnit 4Der er ingen vej tilbage til Sønderjyske for Magnus Jensen, efter han har forsøgt at presse et skifte til FC Midtjylland igennem. Vi diskuterer Superliga-transfernes pokerspil.
Læs mere
Gør Superligaen sjovere!
Har du styr på stjerner, start-11’er og styrkeforhold i Superligaen? Så skal du oprette dit managerhold med det samme! Det gør alle kampene sjovere - selv dem, som du normalt har kørende i baggrunden.
Opret din egen miniliga til vennerne, vælg dine spillere inden kick-off fredag den 6. februar kl. 19.00 og gør Superligaen sjovere med et managerhold på holdet.dk.
Husk du med Bold+ , kan få adgang til skarpe managertips til hver runde!

OB
Brøndby IF
3F Superliga




































