2025-03-19 14:34:40

Brøndby melder ud: Har fanget én gerningsmand

Brøndby IF har meldt ud, at de har identificeret en ud af to udefrakommende personer, som søndag kastede kanonslag efter Silkeborgs fans.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 23. runde

FT

SØN

2 - 1

SIF

Der var frygt og panik i Silkeborgs udebaneafsnit, da tre kanonslag blev kastet efter dem søndag i kampen mellem Brøndby og Silkeborg.

En uheldig episode på en dag, hvor spændingen i høj grad også var i live på banen.

Bold har beskrevet hele situationen her.

Nu har Brøndby lavet en opdatering om situationen på X.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Brøndby melder ud: Har fanget én gerningsmand
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- Vores omfattende efterforskning og gennemgang af videoovervågning har vist, at det var to udefrakommende personer, som kastede tre kanonslag i retning mod udebaneafsnittet.

- Den ene gerningsmand har vi allerede identificeret og vedkommende bliver tildelt en længerevarig karantæne, og vi fortsætter efterforskningen af den anden person. Sagen er anmeldt, og al materiale er overdraget til politiet, som behandler den som en prioritet.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 23. runde

FT

SØN

2 - 1

SIF

Annonce

37 kommentarer

Se kommentarer
Annonce