


Superliga-sæsonen startede godt for Brøndby søndag aften, hvor det blev til en 2-1-sejr over Silkeborg på JYSK Park.
Mandag havde holdet booket en træningskamp for at give nogle af holdets reserver minutter i benene, og til formålet kom Fremad Amager, der netop er rykket ned i 2. division, forbi Vestegnen.
Det startede bedst for Fremad Amager, da de efter ni minutters spil kunne udnytte et uheldigt boldtab fra Kevin Tshiembe, og så stod der 1-0.
Brøndby pressede på for udligningen, og efter chancer til blandt andet Oscar Schwartau blev det Yousef Salech, der efter 20 minutters spil kunne gøre det til 1-1 med et hovedstød tæt på mål.
Brøndby pressede egentlig på for føringen, men i stedet for blev det til en føring for Fremad Amager på først 2-1 ved langskud og efterfølgende 3-1 et kvarter før pausen.
Det skulle dog blive 2-3 før pausen, da Salech forsøgte at bringe Brøndby i front men måtte se sit indlæg afrettet af en Fremad Amager fod.
Artiklen fortsætter efter billedet

Brøndby stak af
I anden halvleg var det Brøndby, der svingede dirigentstokken, og fem minutter efter pausen kunne Bertram Kvist gøre arbejdet færdigt med en hård inderside bagerst i feltet til stillingen 3-3.
En halv time før slut var tiden kommet til Jacob Rasmussens uofficielle Brøndby-debut, da han gik på banen.
To minutter senere kunne han overvære Marko Divkovic bringe Brøndby i front på ny ved stillingen 4-3, og derfra gik der blot en lille håndfuld minutter, før slutresultatet stod på tavlen.
Det var Carl Björk, der modtog bolden i venstre side af feltet, hvorfra han lobbede kuglen i modsatte side af målet til 5-3.
Brøndby pressede på for flere mål, men det blev ved 5-3, og dermed fortsætter Brøndby de positive resultater.

Brøndby IF
Fremad Amager
Træningskampe



























