2022-12-30 12:19:02

Celtic henter årets spiller i den japanske liga

Celtic har fredag offentliggjort tilgangen af den japanske midtbanespiller Tomoki Iwata, der for en måned siden blev kåret som årets spiller i J. League.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Premiership - 20. runde

FT

RAN

2 - 2

CEL

Celtic opruster på midtbanen.

Klubben oplyser således på sin hjemmeside, at den midtbanespilleren Tomoki Iwata er hentet på en lejeaftale i den japanske mesterklub Yokohama F. Marinos. 

Lejeaftalen gælder i første omgang frem til sommer, men Celtic skriver, at klubberne er nået til enighed om en obligatorisk købsklausul, hvilket betyder, at Iwata fra næste sæson er permanent på plads i hos de skotske mestre.

Den 25-årige japaner har haft et succesfuldt 2022, der udover en titel som japansk mester blev kronet med prisen som årets spiller i J. League, som er den bedste fodboldrække i Japan.

Celtic-manager Ange Postecoglou er glad for tilgangen af Iwata.

- Vi er virkelig lykkelige over at hente Tomoki til Celtic, og jeg er sikker på, at han kommer til at være en favorit blandt fansene. 

- Han er en meget alsidig spiller, der har sine forcer i defensiven og på midtbanen, siger Celtic-træneren ifølge klubbens hjemmeside.

Iwata-transferen falder i kølvandet på rygterne om, at Oliver Abildgaard skulle være tæt på at forlade Celtic, da klubben angiveligt er blevet enige med Rubin Kazan om at stoppe lejeaftalen før tid.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Premiership - 20. runde

FT

RAN

2 - 2

CEL

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce