


I toppen af den skotske Premiership befinder Rangers og Celtic sig som sædvanlig, fristes man til at sige, og torsdag aften var de to hold så i et direkte opgør i ligaen i det legendariske opgør Old Firm.
Opgøret tiltrækker sig altid en masse opmærksomhed og er notorisk for hårde tacklinger, men denne aften var det tilligemed en direkte duel om førstepladsen i turneringen.
Inden opgøret førte Rangers med to points forspring, men det tog ikke lang tid for Celtic at lave om på hjemme på Celtic Park i Glasgow.
Efter de første 45 minutter stod det nemlig intet mindre end forbavsende 3-0 til værterne.
Målet til 1-0 faldt efter bare fem minutter ved japanske Reo Hatate, som havde en god dag på kontoret. Han samlede en clearing efter et hjørnespark op uden for Rangers-feltet, og herfra prøvede han lykken og gjorde det med en mindre afretning til føring for hjemmeholdet.
Artiklen fortsætter efter billedet

Kort før pausefløjt var japaneren så igen i hovedrollen, da han modtog en bold på kanten af feltet og med stort overblik lagde den smukt rundt om Allan McGregor i Rangers-målet til 2-0.
Lige inden pausefløjt trådte Hatate så et skridt tilbage og assisterede i stedet for mål-scenen, hvor 20-årige Liel Abada sprang frem og gjorde sin entre på et indlæg ved bagerste stolpe.
Da anden halvleg begyndte, var det af den grund et overordentligt stort bjerg, gæsterne fra Rangers skulle bestige, hvis de ville have noget med hjem, og det lykkedes heller ikke.
Stillingen blev ved 3-0 til Celtic, som dermed tog første sejr i arvefjendeopgøret siden 1. september i 2019 samt altså førstepladsen i tabellen, som dog fortsat langt fra er afgjort.

Rangers
Celtic
Premiership



































