Premiership -Celtic-kaptajn: Old Firm-nedtur var god for os
2020-04-24 14:23:02
Foto: Getty Images

Celtic-kaptajn: Old Firm-nedtur var god for os

Celtics Scott Brown mener, at nederlaget til Rangers før nytår var det wake up-call, spillerne havde brug for.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

I sidste kamp før vinterpausen i den skotske Premiership led Celtic et smertefuldt nederlag, da holdet på eget græs tabte 1-2 til ærkerivalerne fra Rangers.

Efter nederlaget tog Celtic en tur til Dubai og har efter træningslejren slået et stort hul til Rangers efter ni sejre i ti kampe, og anfører Scott Brown påpeger derfor, at nederlaget til Rangers ikke var så skidt igen.

- Turen til Dubai var en lille preseason. Vi tog en snak med manageren, hvor vi talte om vores målsætninger, og hvad vi gerne ville, og derfra har gutter slået tilbage, siger Brown til Sky Sports.

- I fodbold har man nogle gange brug for et nederlag for at blive mindet om, at man er midt i en titelkamp.

- Vi vidste, det ville blive hårdt, men efter pausen har vi vundet alle kampe på nær én mod Livingston. Det viser, hvor stærke vi er, mentalt såvel som fysisk.

Celtic fører nu Premiership med hele 13 point ned til Rangers.

 

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce