

Chelsea indledte året med en bombe.
Enzo Maresca forlod cheftrænerjobbet per 1. januar, og søndag stod den midlertidige afløser Calum McFarlane i spidsen på Etihad overfor Pep Guardiola og Manchester City.
Efter en sen scoring af Enzo Fernandez lykkedes det Chelsea at tage et point med hjem til London.
Kaptajn Reece James fortæller, at det har været nogle svære dage hos The Blues.
- Vi blev nødt til at acceptere, hvad der skete tidligere på ugen og putte det bag os.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det har været svært, men vi bliver nødt til at kæmpe for hinanden. Vi tog arbejdshandskerne med og sikrede et point.
James roser også Calum McFarlane og resten af staben for et godt stykke arbejder. Anføreren understreger desuden, at han ikke ved, hvem klubbens næste cheftræner bliver,
- Stor cadeau til staben, der har trådt frem og taget ansvar. De har ikke prøvet det før og at komme på udebane til Manchester City i din første kamp er svært.
- Vi ved intet endnu. Hele ugen har handlet om denne kamp. Vi blander os ikke i, hvad der sker i kulissen. Vi kom her og fokuserede på kampen. Vi tog et point på en svær udebane. Vi må se, hvad der sker, siger James ifølge BBC.

Dansk oprejsning i Europa
Hattrick | Afsnit 164Efter en jammerlig første uge for de danske hold i Europa, slog AGF, FCK og FCN tilbage i denne uge, mens FCM skuffede på ny. Vi ser nærmere på koefficientregnskabet.
Læs mereGør Premier League endnu sjovere!
Tror du, du har styr på stjerner, start 11'ere og styrkeforhold i Premier League? I Premier Manager sammensætter du dit eget managerhold, dyster mod venner og får noget på spil i hver eneste kamp – også de kedelige, du normalt bare har kørende i baggrunden.
Vælg dine spillere, ram plet og vind håneretten over venner og kollegaer i Premier Manager. Spillet starter 16. januar 2026 – sæt dit gratis hold i dag.
Med Bold+ får du eksperttips til hver runde fra Andreas Vidførle og Klubhuset.

Chelsea
Manchester City
Premier League


























