

Vejle forværrede søndag eftermiddag FCK's resultatmæssige krise.
Bundproppen fra Nørreskoven slog løverne med 2-0 og vandt således for første gang i 12 kampe i Superligaen.
Amin Chiakha, der er udlejet fra FCK til Vejle, spillede en hovedrolle ved at score til 2-0 mod klubben, der ejer ham.
Efter kampen erkender han over for Viaplay, at det var en speciel følelse.
- Den trillede virkelig langsomt ind. Tiden gik i stå, og så kunne jeg ikke rigtigt juble, for det er en klub, jeg elsker.
Artiklen fortsætter efter billedet

- FCK er i mit hjerte, og jeg har været der, siden jeg var 11 år gammel. Det var mærkeligt, men jeg er her for at score mål, siger Chiakha.
Resultatet efterlader Vejle med ti point efter 15 kampe i Superligaen. Klubben ligger fortsat på 12. pladsen.
FCK er foreløbigt placeret på fjerdepladsen, men søndagens nederlag betyder, at titelkonkurrenterne fra FC Midtjylland, AGF og Brøndby kan lægge yderligere afstand til løverne.

VM Morgenbriefing: Norge ror videre - nu venter England
Hattrick | Afsnit 136Norge bliver ved med at skrive VM-historie. Erling Haaland scorer to gange, Brasilien er ude, og nu venter en kvartfinale mod England efter englændernes dramatiske sejr over Mexico.
Læs mere
FC København
Vejle Boldklub
3F Superliga





































