Hobro kan ikke benytte Christian Enemark resten af sæsonen.
Midterforsvareren kommer ikke i spil, da der er blevet begået en administrativ fejl. Et spillercertifikat er ikke blevet indhentet i tide.
Det efterlader en knust spiller, der lige var blevet hentet til klubben.
- Jeg er ked af hele situationen, da jeg havde set frem til og glædet mig utroligt meget til at spille for Hobro IK, siger Christian Enemark til klubbens hjemmeside og fortsætter.
- På den korte bane arbejdes der på en løsning, der giver mening for min kæreste og mig og som samtidig kan holde mig skarp indtil jeg kan vende retur til Hobro IK. Min fremtid er i Hobro IK og selvom den nu først starter pr. 1. juli, ser jeg frem til at tørne ud for klubben.
Klubben undskylder overfor Christian Enemark, spillere, fans og partnere.
Du kan læse, hvad teknisk chef, Lars Justesen, har at sige om den ærgerlige situation her.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Hobro
Betinia Liga


























