Christian Sørensen er på plads i FC Midtjylland.
Torsdag skrev venstrebacken under på en treårig aftale med de danske mestre, og han vinker derfor farvel til FC København.
Det er ganske sjældent, at spillere skifter mellem de to klubber, og oven i købet har Christian Sørensen en fortid hos rivalerne fra Viborg.
Bold har tidligere erfaret, at den nu tidligere FCK-back også havde et tilbud på hånden fra Viborg, men hvorfor faldt valget på FCM?
Det blev Christian Sørensen spurgt om efter torsdagens træning i Ikast.
- Jeg skulle finde et andet sted at spille fodbold. Jeg skulle have noget spilletid, og det fik jeg ikke så meget af i min tidligere klub.
- Det er der større udsigter til her, og så kommer jeg også til en klub, der spiller med om mesterskaber, som jeg har gjort de sidste to år. Så venter der forhåbentligt også et rigtig flot gruppespil, og det er sådan noget, som jeg er begyndt at ånde for.
- Min historie er, at jeg jo ikke har været på den her hylde i hele min karriere. Så når man først får smag for at spille på de store stadioner, løfte pokaler og spille topkampe, så får man en kæmpe sult. Så det var en no-brainer, da FCM kom på banen, fortæller Christian Sørensen.
Må æde sine ord
32-årige Sørensen har tidligere udelukket et skifte til FC Midtjylland på grund af sin fortid i Viborg FF. Læs mere her.
Fortryder du, hvad du har sagt, og hvad har ændret sig?
- Jeg er en person, der engagerer mig 110 procent i de klubber, som jeg er i. Det har jeg gjort i mine tidligere klubber, og det vil jeg også gøre her.
- Jeg går all in på det hele, og så er det klart, at man i verden og i fodboldverdenen en gang imellem siger nogle ting, og så må man stille sig op tage imod de tæsk, der kan komme, siger Sørensen og fortsætter.
- Det skal også lige siges, at jeg har kæmpe respekt for de fans, der har så meget kærlighed og er meget ærekære. Det har jeg stor respekt for, og det er noget af det, der får klubberne til at køre rundt, og de er også med til at give en stor hype.
- Nu er det min opgave at præstere, og så håber jeg, at de inkarnerede fans kan se et lys i mig. Med hårdt arbejde, ydmyghed, gode præstationer og måske et lille smil på læben er det nu min opgave at prøve at få dem til at kunne lide mig, siger backen.
Så du synes, at du fortjener de tæsk, som du får?
- Jeg ved ikke, om jeg fortjener det ene eller det andet. Jeg kan bare sige, at jeg har været passioneret i alle de klubber, som jeg har været i. Det tror jeg, at mange af mine tidligere holdkammerater kan skrive under på.
- Jeg har stor respekt for de rivaliseringer, der er, og jeg kommer også fra en stor rivalisering i København. Jeg ved, hvad det handler om, og så er jeg egentlig bare glad for, at det hele kunne lykkes, og jeg kunne komme hertil, lyder det fra Christian Sørensen.

Foto: FC Midtjylland
Handlede ikke om penge
Du har haft et tilbud fra Viborg, og nogle siger, at du kun er gået efter penge. Er det rigtigt?
- Det er forkert. Jeg går efter at få så mange oplevelser som muligt ved at spille med i toppen i Danmark og spille europæisk. Jeg vil vinde mesterskaber og pokaltitler, og som jeg har sagt, har jeg en historie, hvor det ikke er noget, som jeg har gjort tidligere i min karriere.
- Det, der har været udslagsgivende for mig, er, at jeg kan blive ved med at være på den hylde, som jeg har været på i to år. Det er meget, meget stort at rejse ud på de store stadioner og få de store oplevelser. Det har jeg vægtet meget, meget højt, så det har været en no-brainer for mig at komme til FCM, lyder det fra Christian Sørensen.
Der har været mange reaktioner på grund af backens skifte, og tidligere har man hørt, at spillere har modtaget trusler, når der er blevet lavet et 'forbudt skifte'.
Det har indtil videre ikke været tilfældet for Christian Sørensen.
- Nej, jeg har ikke modtaget trusler, og det håber jeg heller ikke, at jeg får, siger Christan Sørensen.
32-årige Sørensen nåede to år i FCK-trøjen, hvor han i alt noterede sig for 61 kampe, tre mål og 13 oplæg.
Backen var med til at vinde det danske mesterskab og pokalturneringen i 2022/23-sæsonen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Midtjylland
3F Superliga
































