
Steve Cooper var en skuffet mand.
En frustreret mand, der var ærgerlig over, at Brøndby drog hjem fra Parken uden point.
For første gang i syv kampe tabte Brøndby. Det blot andet nederlag i ni kampe under Steve Coopers ledelse i Brøndby.
- Der var rigtig mange momenter specielt før pausen, hvor vi kunne have udnyttet de muligheder, vi fik.
- Men vi viste ikke nok kvalitet og så traf vi de forkerte beslutninger. Det var frustrerende, vi ikke fik mere ud af første halvleg, siger Steve Cooper, der i pausen sagde til sine spillere, at selv om de havde et helt stadion imod sig, så var det ikke den sværeste modstander, de havde mødt.
Artiklen fortsætter efter billedet


Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix.
- Men vi gav bolden for meget væk. Og så spillede vi for lidt fremad. Vi må erkende, vi ikke gjorde nok, når vi havde bolden, sammenfatter Steve Cooper og slår fast:
- Når vi vågner mandag, vil vi tænke på, vi glippede en stor mulighed i den her kamp. På en anden dag, hvor vi rammer vores niveau, havde vi grebet muligheden, pointerer han.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere

FC København
Brøndby IF
3F Superliga






































