


Flere spillere har været ude i kulden hos Brøndby IF.
I de seneste kampe har hverken Sean Klaiber eller Benjamin Tahirovic været med blandt cheftræner Steve Coopers udvalgte grundet disciplinære årsager.
Tirsdag var Brøndby IF så igen i aktion i Superligaen uden de to, men det er der to forskellige grunde til, slår Steve Cooper fast efter kampen.
- Det er to forskellige situationer. Der er ikke sket noget nyt omkring Sean, så det vil jeg ikke tale om igen. Du kan bruge det, som jeg har udtalt tidligere.
- Men Benjamin, og I bliver nødt til at tro på mig, er kommet tilbage fra landsholdet og har trænet en lille smule. Men han er kommet tilbage med feber.
- Så vi har ikke set ham i et par dage udover i forgårs (søndag morgen, red.). Men han er vendt tilbage med feber og har været fraværende i et par dage, så jeg har ikke haft chancen for at have en ordentlig samtale med ham.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hvis han ikke kommer ind i morgen (onsdag, red.), ved jeg, at han kommer ind dagen efter, fordi jeg ved, at han får det bedre. Så tager jeg den med ham, når han kommer tilbage.
- Men der er ikke sket det store omkring ham, men det er udelukkende fordi, jeg ikke har set ham så meget, siger Steve Cooper til Bold og den øvrige presse efter kampen imod FC Nordsjælland.
Der har været meget polemik i Brøndby, efter at Cooper valgte at vrage Klaiber og Tahirovic.
Brøndby-cheftræneren ved derfor også godt, hvad folk kan komme til at tænke om det nu.
- Jeg føler, at når jeg siger, at han er syg, vil folk tænke: 'Ja, det er han helt sikkert', og at jeg lyver. Men det er sandheden, at han ikke har haft det godt i nogle dage.
- Men jeg taler med ham en af de kommende dage, og så ser vi, hvor landet ligger, afslutter Steve Cooper.
Brøndby IF tabte til FC Nordsjælland med 1-2 i Superligaen.

Make VM Great Again: Gruppegennemgang og Panini-listen
Drømmeklubben | Afsnit 1VM har føltes langt væk - og ikke kun fordi det foregår på den anden side af Atlanten.
Læs mere

Brøndby IF
3F Superliga







































