


Crystal Palace kan fortsat drømme om et europæisk trofæ.
Torsdag aften lykkedes det London-klubben at kvalificere sig til semifinalen i Conference League, da Palace formåede at gøre arbejdet på udebane mod Fiorentina.
Englænderne tabte godt nok kampen 1-2, men da man havde en 3-0-sejr fra den første kamp med sig i bagagen, betød nederlaget ingenting for Palaces videre avancement.
Ismaila Saar scorede Crystal Palaces mål, mens Albert Gudmundsson og Cher Ndour kom på tavlen for værterne fra Fiorentina.
Det var dog ikke nok til at vriste semifinale-billetten ud af hænderne på Crystal Palace.
I semifinalen skal Crystal Palace op imod Shakhtar Donetsk, som tidligere torsdag aften sendte AZ ud i det europæiske mørke.

Rayo slap med skrækken
Rayo Vallecano er desuden også klar til semifinalen efter et stort drama mod AEK, som i løbet af kampen var foran 3-0.
Det resultat ville sende kampen ud i forlænget spilletid, men Isi Palazon havde andre planer.
I midten af anden halvleg reducerede han til 1-3 for Rayo Vallecano, og det endte med at blive kampens sidste mål, som skabte stor jubel blandt spanierne.
Dermed er det Vallecano, som går videre med en samlet sejr på 4-3 over AEK.
Rayo Vallecano møder i semifinalen Strasbourg med Lucas Høgsberg på holdet.



Crystal Palace
Rayo Vallecano
Fiorentina
AEK Athen
Conference League































